Oscar alebo cena akadémie

Už od roku 1929 sa tvorcom filmových klenotov snaží vzdať pocta a ako predmet k vyjadreniu úcty slúži zlatá soška, ktorá dostala pomenovanie Oscar. Oscar alebo Cena akadémie (Academy Awards) sa udeľuje každoročne Akadémiou filmového umenia a vied a od roku 2002 sa tento slávnostný ceremoniál presunul do Kodak Theatre v Los Angeles.

Udeľovanie cien akadémie patrí k najkultúrnejším udalostiam Hollywoodu. Každoročne sa jej zúčastňujú stovky filmových hviezd.

Oficiálny názov ceny je Cena akadémie za zásluhy (Academy Award of Merit). Symbolom ceny je zlatá soška rytiera držiaceho meč a stojaceho na cievke filmového pásu s piatimi kruhmi, ktoré predstavujú 5 profesijných sekcií Akadémie (režiséri, producenti, herci, technici a scenáristi). Sošku stvorili výtvarník Cedric Gibbons a sochár Geore Stanley. Soška oscara meria 34,5 cm a váži 3,85 kg.

Pôvodne bol Oscar vyrobený z bronzu a pozlátený 24-karátovým zlatom. Od roku 1930 je zo zliatiny cínu, medi a antimonu a pokrytý leštenými vrstvami cínu, niklu, striebra a zlata. Podstavec býval z čierneho mramoru, od roku 1945 je kovový. Od roku 1949 má na sebe každá soška jedinečné číslo (číslovanie začína na 501).

Prvý udeľovanie cien akadémie sa uskutočnilo 16. mája 1929. Ocenené boli filmy z rokov 1927 a 1928. Úplne prvý televízny prenos odovzdávanie cien prebehol v roku 1953 a prvé farebné vysielanie sa uskutočnilo v roku 1966.

Odovzdávanie cien je známe aj svojim sprievodným programom o ktorý sa starajú svetovo známi moderátori a zabávači.

Udeľovanie Oscarov patrí k svetovo najuznávanejšej a najprestížnejšej filmovej cene, ktorou sa oslavuje prevažne americká kinematografia. Oscary sú uznávanou udalosťou väčšiny filmových nadšencov, ktorí s napätím sledujú udalosť v nádeji, že vyhrajú ich favoriti.

Tip pre vyhľadávanie na google

Víťazov ako aj ďalšie informácie o udalosti je možné rýchlo a pohodlne získať aj cez google.